На круглому столі «Що загрожує аграрному сезону 2016 року?»,організованому компанією AgroGeneration та асоціацією «Український клубаграрного бізнесу», що відбувся 4 листопада, народні депутати Верховної Ради,експерти профільних аграрних асоціацій, представники міжнародних інституцій,агрокомпаній та громадських організацій підбили підсумки виробничого сезону2014/2015 та розповіли про основні виклики для аграрної галузі. 





























Умови ведення аграрного бізнесув останні два роки були ускладнені погіршенням політично-економічних умов вУкраїні, зокрема, втратою контролю над Кримом та частиною Донецької таЛуганської областей, обмеженим доступом до фінансування, валютними ризиками,значним подорожчанням основних виробничих ресурсів. Зокрема, на початку 2015року паливно-мастильні матеріали вже коштували удвічі дорожче, ніж торік,добрива зросли в ціні у 2,5 рази, а імпортне насіння та ЗЗР – в три рази. Томуна початку 2015 року учасники ринку очікували зменшення валового збору основнихкультур та зниження виробництва продукції тваринництва під впливом скороченнявиробничих витрат. Проте скорочення виявилося несуттєвим, а врожайність по деяких культурах залишилася майже на рівніминулого року чи навіть перевищила цей показник. Так, соняшник додав 10% доурожайності, ріпак – 4%, а урожайність пшениці та ячменю зменшилася лише на2-4%.

За прогнозом експертів УКАБ увиробничому сезоні 2014/2015 аграрії отримають 59-59,5 млн т зернових, що на 8%менше, ніж торік. Олійних культур зберуть 16,2 млн. тонн, що майже відповідаєминулорічному показнику (-1%). Цього року відбулося скорочення площ під ріпакомна 22% (до 671 тис. га), кукурудзою – на 11% (до 4,1 млн. га), натомість зрослиплощі під соєю - до 2,1 млн. га (+17%). Погодні умови виробничого сезону2014/2015 року були переважно сприятливими для ранніх культур, натомістьнадмірна кількість опадів в деяких регіонах на початку літа та посуха  протягом літньо-осіннього періоду негативнопозначилася на врожайності кукурудзи та сої. У 2015 році продовжився періоднизьких цін: за оцінками ФАО світові ціни на зерно у вересні були меншими на13,1% порівняно з минулим роком. 

Осіння посівна кампаніястартувала з небувалої посухи по всій території України, що позначилося і натермінах сівби, і на посівних площах. Озимого ріпаку посіяли 626 тис. га, що на24% менше, ніж очікувалося раніше. Станом на початок листопада пшениці посіялина 0,7 млн. га (-11%) менше, ніж на початок листопада 2014 року, ячменю – на0,1 млн. га (-13%).

У тваринництві, зокрема,виробництві м’яса, починаючи з 2009 року відзначався тренд до нарощення випускукурятини (+4%) та свинини (+6%), натомість негативну динаміку демонструєяловичина та телятина (-3%) через зменшення рентабельності. У 2015 роцівиробництво свинини показало ріст на 2%, м'ясо птиці залишилося практично нарівні минулого року (-0,4%), виробництво телятини та яловичини впало на 9% зпочатку року. За прогнозами УКАБ, до кінця року падіння валового виробництвамолока складе 3% (до 10, 7 млн т) в основному за рахунок господарств населення(8 млн т проти 8,5 млн т минулого року), натомість сільськогосподарськіпідприємства дещо наростили показники (за прогнозом УКАБ - до 2,7 млн т) зарахунок збільшення продуктивності корів. Остання категорія виробників отримуєвищу закупівельну ціну на молоко за рахунок його кращої якості, відповідно,вони менше відчувають диспаритет зростання витрат на корми та утримання корів ірівня закупівельних цін.

У 2015 році за прогнозом УКАБвідбудеться суттєве скорочення експорту аграрної продукції на 15% у грошовомувираженні і зростання у структурі загального експорту з України з 31% у 2014 до39% у 2015 році. Чи не єдиним напрямком, куди Україна наростила експорт с/гпродукції у 2015 році у грошовому вираженні, стали країни Азії (+13% або 0,5млрд дол). Поставки до країн Європейського Союзу цього року скоротилися натретину, а частка експорту с/г продукції до РФ продовжила падіння і на кінецьроку складе лише 2%.

Гривнева номінальна рентабельність с/г підприємств у 2014 році,яка офіційно оприлюднюється Державною службою статистики України, є високоючерез різницю курсів валют. Якщо ж перевести показники, які беруться длярозрахунку, у долари, то вони будуть удвічі менші, ніж у гривні. Таким чином ценівелює враження високої рентабельності, яка подається у гривні. Долароварентабельність с/г підприємств фактично відповідає рівню 2013 року: 12% проти11%. В рослинництві у 2014 році доларова рентабельність становила 13%, у тваринництві– 6%.

З початку кризи (початок 2014року) капіталізація українських публічних компаній впала удвічі з 6 млрд до 3млрд доларів. Її найвищий рівень відзначався у сприятливий період залученняінвестицій – 9,5 млрд доларів у 2009-2010 рр, пізніше відбулася стабілізація нарівні 6-7 млрд доларів, далі, наприкінці 2013-початку 2014 року, стався обвал.У вересні ж цього року рівень капіталізації сягнув найвищої позначки у 3 млрддоларів за останні півтора року, і до кінця року експерти оцінюють цей рівеньяк «коридор стабілізації».

Викликами для аграріїв, якзаявили присутні на круглому столі представники аграрних компаній, є, передусімумови функціонування ринку. Поки що не зрозуміло, за якою системоюоподаткування працюватимуть с/г підприємства у 2016 року та яким чиномвідбуватиметься земельна реформа. Загалом виробники відзначають дуже повільнереформування галузі, зокрема, деякі інспекції перебувають на стадії ліквідації,проте нові – ще не перейняли всіх функцій, отже, не зрозуміло, хто за них відповідає.

«Незважаючи на те, що сьогодні в аграрному секторі відбуваютьсяпозитивні зміни, наприклад, дерегуляція, багато питань все ще лишаютьсяневирішеними. По-перше, варто зазначити невизначеність податкової системи. Незрозуміло, який податковий режим буде діяти для сільгоспвиробників з 1 січня,що унеможливлює планування бізнес-процесів в аграрному виробництві. Другапроблема – незрозуміла система земельних відносин, а саме – питаннянормативно-грошової оцінки землі, ринку землі, індексації оренди землі тощо. Третєактуальне питання – подальші дії держави стосовно відновлення фінансуваннясільгосппідприємств, адже на сьогоднішній день банки відмовляються фінансуватиоборотні кошти в сільськогосподарському виробництві, що, по суті, унеможливлюєзабезпечення технологічного процесу в АПК», - прокоментував президент асоціації «Український клубаграрного бізнесу» Алекс Ліссітса.

Джон Шморгун,президент компанії AgroGeneration «Український аграрний ринок сьогодні – це одна знайпотужніших галузей виробництва в країні. Є певні сподівання, що ціни назовнішніх ринках все ж досягли «дна» після кількох сезонів падіння, а погодніпроблеми у світі та зниження виробництва дадуть поштовх до росту цін. В данійситуації лише насторожують ініціативи фіскального характеру з боку уряду нашоїдержави, а саме, - анонсована зміна в оподаткуванні аграріїв та відміна спецрежиму оподаткування ПДВ, який є майже єдиною вагомою допомогою з боку держави».

Олександр Бакуменко, заступникголови Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельнихвідносин: «Сьогодні урядом іподатковим комітетом у парламенті пропонується кардинально змінити умовигосподарювання, зокрема, на селі, що може звести нанівець здобутки вітчизняногосільського господарства за часи незалежності. Для бізнесузнову намагаються змінити «правила гри», ініціюючи податкову реформу фактичноперед новорічними святами. При цьому всі чомусь забувають, що реалізація такихподаткових новацій є прямим порушенням вітчизняного законодавства і невідповідає принципу стабільності податкового законодавства, закріпленому у пп.4.1.9 п. 4.1 ст. 4 Податкового кодексу України, відповідно до якого «зміни добудь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шістьмісяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правилата ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можутьзмінюватися протягом бюджетного року».

Микола Кучер, народний депутатУкраїни: «Наприкінціжовтня 2015 року у Верховній Раді Україні було зареєстровано законопроект «Провнесення змін до Податкового кодексу України щодо податкової лібералізації»№3357 від 26.10.2015 р., авторами якого є 114 народних депутатів усіхполітичних сил, представлених у парламенті. У цілому, важко не відзначитизначне зменшення фіскального навантаження на суб’єктів економіки, алесільськогосподарським товаровиробникам, схоже, у разі прийняття запропонованихзмін, лібералізації чекати не варто.

Законопроектомпропонується скасувати спеціальний режим оподаткування ПДВ для сільськогосподарськихтоваровиробників щодо операцій у рослинництві, а також реформуватибагатостраждальну спрощену систему оподаткування: стати платником єдиногоподатку четвертої групи фермер зможе лише у випадку, якщо протягом календарногороку обсяг доходу не перевищує 80000 розмірів мінімальної заробітної плати,встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, та площасільськогосподарських угідь, що використовуються, складає до 3000 га.

Очевидно,що за умови такого податкового новаторства значно зменшаться надходження домісцевих бюджетів, а наслідки фінансової децентралізації в раз нівелюються. Щеодин вагомий негативний наслідок - збільшення податкового навантаження насередні і великі сільгосппідприємства буде лише сприяти подальшому виведеннюземлі в тіньову обробку. 

Довідка:

КомпаніяAgroGeneration є найбільш ефективнимоб’єднанням сільськогосподарських підприємств України за операційноюефективністю. Компанія розпочала свою діяльність в березні 2007 року. З тогочасу об’єднання сконцентрувало близько 120,000 га земель в п’яти регіонахУкраїни, які мають високоякісні ґрунти та сприятливі умови задля досягненнявисокої врожайності вирощуваних культур. Головним напрямком діяльності компаніїє виробництво зернових та олійних культур.

Земельніресурси AgroGeneration – це природне багатство, яке вимагає дбайливогоставлення і турботи. Піклуючись про довкілля, ми інвестуємо в інноваційнітехнології, сучасне устаткування, машини і техніку при обробці землі івикористовуємо їх, завдяки чому підтримуємо інновації та технології в цілому.

Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ)http://ucab.ua була заснована у 2007 році для захисту економічних і професійних інтересівгравців аграрного бізнесу України. УКАБ є унікальною платформою в Україні дляналагодження ділових контактів між лідерами агробізнесу, підвищенняефективності їх роботи та налагодження діалогу з органами державної влади. УКАБактивно сприяє українським виробникам у встановленні та підтримці міжнароднихділових зв’язків. До складу Асоціації входять найбільші виробники тапереробники сільськогосподарської продукції України.

Асоціація

Український клуб аграрного бізнесу

вул. Жилянська, 146, пов. 3

01032 Київ, Україна

Тел/Факс: +380 44 236 20 97, 79

feschenko@ucab.ua

www.ucab.ua

Анна Фещенко

 

AgroGeneration

Мандарин Плаза,
вул. Басейна, 6, 8 поверх
м. Київ, 01004, Україна
Тел.: +38 044 284 12 89

ibykova@agrogeneration.com

http://www.agrogeneration.com 

Ярослава Бикова