За останні чотири роки Україна ухвалила чотири закони на захист бізнесу та розгорнула цілу мережу «інвестнянь», навіть у поліції та прокуратурі. Втім, антикорупційна інфраструктура не рятує. У середньому офіс бізнес-омбудсмен отримує одну скаргу на день від підприємців на свавілля правоохоронних органів. Частіше, ніж будь-коли раніше.

LIGA.net на ексклюзивних умовах ознайомилася із системним звітом Ради бізнес-омбудсмена про тиск правоохоронних органів на підприємців за сім років. Дані цього дослідження, а також три історії постраждалого бізнесу ілюструють, як змінилися стосунки бізнесу та людей у погонах.

Після інаугурації президент Володимир Зеленський зізнався, що розуміє іноземних інвесторів, які бояться «наших правоохоронних органів», та «наших судів».

Він майже дослівно повторив свого попередника. «Від чого зараз страждає середній клас? У першу чергу – несправедливі суди. У другу чергу – тиск силовиків», - розмірковував чотири роки тому Петро Порошенко.

Обидва очільника держави робили свої заяви не на порожньому місці: у 2017 році тодішній міністр юстиції Павло Петренко підрахував, що в країні щодня відбувалось 250 обшуків бізнесу. “Цього року ця цифра сягає вже 100 000 ", - наголошував Петренко 4 роки тому.
За словами заступника бізнес-омбудсмена в Україні Ярослава Грегірчака, свавілля правоохоронців під час обшуків бізнесу приборкали у 2017 році за допомогою так званого закону «Маски-шоу стоп». Скарги до бізнес-омбудсмена на обшуки з часом впали майже до нуля. Але залишилися інші проблеми: незаконні арешти або вилучення майна в суб’єктів господарювання, втручання правоохоронців у господарські спори на боці однієї зі сторін, затягування або відмова з відкриттям кримінальних проваджень, недотримання розумних строків розслідувань, невиконання ухвал слідчих суддів тощо.
У 2019 році на захист бізнесу були ухвалені ще три закони. Згодом в Офісі Генпрокурора з’явився Департамент кримінально-правової політики та захисту інвестицій, а цього року – Офіс із питань захисту бізнесу при Міністерстві внутрішніх справ.

Попри всі ці заходи, у третьому кварталі 2021-го року українські та іноземні компанії надіслали до Ради бізнес-омбудсмена 98 скарг на правоохоронців. Найбільше за останні сім років.

LINK to a full story