Дейвид Свірі 25 років займається фермерством в Україні. Їхати назад до США не збирається, бо «в Україні є величезні можливості»

Попри нинішні труднощі з доступом на ринки Євросоюзу для українських виробників, угода про вільну торгівлю відкриває величезні перспективи. Про це сказав «Голосу Америки» американський бізнесмен Дейвид Свірі. Він працює в Україні від часів проголошення незалежності: вирощує олійні культури і виготовляє комбікорми. Його бізнес пережив багато криз. Але підприємець продовжує вірити у велике майбутнє сільського господарства України, яке, каже він, нагодує весь світ.
 

«Я фермер і звик казати прямо. Я простий чоловік, який розуміє просту економіку», – каже керівник компанії «Київ-Атлантик Україна» Дейвид Свірі.

Американець чверть століття фермерує в Україні. Він каже – вільна торгівля з Євросоюзом, яка почала діяти цього року, поки що ніяк не позначилась на його бізнесі.

Європа далі дуже ревниво оберігає свої ринки. Я не бачу ніякого реального пожвавлення торгівлі

Дейвид Свірі

«Ми вже багато років торгуємо з Європою, і обсяг нашого експорту не зріс з 1 січня. Європа далі дуже ревниво оберігає свої ринки. Я не бачу ніякого реального пожвавлення торгівлі. В них досі діє квотна система на ввезення товарів, досі діють широкі бюрократичні обмеження. І я не бачу справжнього, щирого бажання це швидко змінити», – вважає Свірі.

Агрокомпанія «Київ-Атлантик Україна» вирощує на полях Київщини та переробляє сою та соняшник. Половину продають на внутрішньому ринку, половину експортують. При цьому найактивніший закордонний партнер сьогодні – Середній Схід, Туреччина. На ринки Європи йде лише 15% продукції: соєва олія та білок. І збільшити цей відсоток поки не видається можливим. Крім квот Євросоюзу, заважають українські реалії. Наприклад, різна ширина залізничних колій в Україні та Європі, що перетворює проходження кордону на страшний сон, скаржиться Дейвид Свірі.

Перелічивши усі проблеми й труднощі на шляху до вільної торгівлі з ЄС, бізнесмен, однак, не вагається з відповіддю про важливість угоди з Євросоюзом.

В України є вибір: або залишитися там, де ми є зараз як неконкурентна відстала економіка, або рухатись важкою дорогою, щоб зрештою стати економікою світового класу

Дейвид Свірі

«Це майбутнє. В України є вибір: або залишитися там, де ми є зараз, у старій пострадянській сфері впливу, як неконкурентна відстала економіка, або рухатись важкою дорогою туди, де ми хочемо бути, щоб зрештою стати економікою світового класу».

Щоб підігнати рейки української економіки під європейських стандарт, знадобиться час.

«Ніякої магії! Ніякого дива, що відбувається за помахом рук! На це піде покоління, як мінімум!».

Знадобляться також величезні фінансові вливання.

За словами Свірі, «Україні треба зробити велетенський стрибок. Заради робочих місць. Просто заради більшого шмату пирога».

Бізнесмен каже, що Україна вже зараз реальний гравець на світовому аграрному ринку. І була б ще конкурентнішою, якби зосередилася на експорті продукції з високою доданою вартістю, а не сировини. Але тут починається українське замкнуте коло: на модернізацію потрібні інвестиції, а вони не йдуть, поки не покінчили із корупцією.

«Про це вже стільки було сказано і написано, стільки шуму і витрачених чорнил! Але красивих слів замало, треба діяти. Я не хочу багато про це розводитись, бо це не моя справа, я тут в Україні гість, і я намагаюся бути ввічливим. Знаєте, якщо мені не подобається, я можу їхати додому. А я вже тут 25 років, і не їду додому. Бо я знаю, що тут і далі є величезні можливості. І ситуація з бізнесом може бути набагато, набагато, набагато кращою, ніж є зараз. У світі повно інвесторів, які шукають куди вкласти гроші. Бракує місць, де на інвестиціях можна гарно заробляти. Гроші йдуть туди, де є економічна свобода», – заявив в інтерв’ю «Голосу Америки» американський бізнесмен Дейвид Свірі.